پرونده های برگزیده
انتخاب زبان
  • Azərbaycani
  • English
  • Türkçe
  • فارسی

کتیبه مسجد جامع باکو


کتیبه مسجد جامع باکو در رمضان 1024 هجری قمری (مهر 994 خورشیدی)، به فرمان شاه عباس اول صفوی و توسط استاد سید طاهر ابن سید امیر بادکوبی حکاکی شده است. این کتیبه با طول 132 سانتی‌متر و عرض 54 سانتی‌متر و با هفت سطر یکی از بزرگترین کتیبه‌های موجود در این منطقه به حساب می‌آید.

متن کتیبه بیان کننده سیاست‌های جدید مالیاتی شاه عباس در مورد اهالی اَران و شروان است که به موجب آن تمام شیعیان منطقه شامل معافیت مالیاتی شده‌اند. این کتیبه به فرمان شاه عباس صفوی و به منظور مقابله با اقدامات عثمانی، که سودای تسخیر آران و شیروان را در سر داشت، حکاکی و در مسجد جامع شهر باکو در معرض دید عموم نصب شد.
 

شناسنامه کتیبه

تصویری از کتیبه مسجد جامع باکو


 نام: کتیبه شاه عباس صفوی در مسجد جامع باکو
 کشور: جمهوری آذربایجان
 شهر: باکو (مسجد جامع)
 زبان: فارسی
 
 قدمت: رمضان 1024 هجری قمری (994 خورشیدی)
 دوره: شاهنشاهی صفویان
 پادشاه:‌ شاه عباس اول صفوی
 موضوع: بخشودگی مالیاتی

 اندازه: 54*132 سانتی متر

 

       متن بازنویسی شده کتیبه :
حکم جهان مطاع شد آنکه در این وقت بنابر عنایت بی غایت شاهانه در باب شیعیان بادکوبه الکا شیروان، احسن الله احوالهم از ابتدا توشقان ایل مال و جهات ایشان راعن رسد یک ماهه شهر رمضان المبارک سوای توجیهاتی که اجازه داده می‌شود و به تخفیف و تصدق مقرر دانستیم مستوفیان عظام کرام دیوان اعلی این رقم عطیه را در دفاتر خلود ثبت نموده تغییر و تبدیل به قواعد آن راه ندهند و آنچه تیول و مواجب همه ساله مقرر است بر طرف دانند و آنچه مقرری است وارد دیوان حواله می‌شود و مال و جهات شهر مذکور را سال به سال کم نموده تتمه را تنخواه ارباب حوالات نمایند. تیولداران الکا مذکور حسب المسطور مقرر دانسته رسد یک ماه شهر مذکور را از تیول خود بر طرف دانند و طلبی از رعایا ننمایند و کلانتر و کدخدایان و ریش سفیدان الکا مذکور به حقیقت رسیده اگر سنی در میان شیعیان بوده باشد و یا مردم محل از محال سنی آنجا باشند تخفیف به ایشان داده نمی‌شود و نسخه منقح آن درست داشته به دفترخانه همایون فرستند که مستوفیان عظام و کرام در دفاتر علیه ثبت نمایند و دانسته باشند که اگر کسی را پنهان نموده باشند در این دنیا از ایشان باز خواست خواهد شد و آخرت خدمت حضرت امیر المومنین علی ابن ابوطالب علیه السلام شرمنده خواهند بود. تغییر کننده تخفیف مذکور به لعنت الهی و نفرین حضرت رسالت پناهی گرفتار گردد و باید که دستور میمون را به سنگ نقش نموده بر دعا گویی دوام دولت قاهره تقصیر نکنند. فی سنه 1024کتیبه العبد الاقل نذیری عمل استاد سید طاهر ابن سید امیر بادکویی

 
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز مطالعات آذربایجان می باشد
    Copyright 2015 www.azerbaijanstudiescenter.org