پرونده های برگزیده
انتخاب زبان
  • Azərbaycani
  • English
  • Türkçe
  • فارسی

کشتار قهرمان مرعش


کشتار شیعیان شهر «قهرمان مرعش» واقعه دلخراشی بود که در روزهای 19 الی 24 دسامبر سال 1978 در شهر قهرمان مرعش واقع در جنوب‌شرقی ترکیه رخ داد.

بهانه آغاز خشونت‌ها اکران یک فیلم در سینمای شهر بود. به زودی درگیری میان نیروهای چپ گرا با گروه‌های ترک گرا آغاز شد و با ۲ بمب‌گذاری و کمی بعد با قتل ۲ معلم شیعه ادامه يافت. این درگیری بهانه‌ای شد برای سرکوب شیعیان شهر از سوی حزب حرکت ملی که اعضای آن سُنی رادیکال و ملی گرا به شمار می‌روند. آن‌ها با شعارهای افراطی ملی و مذهبی در سطح شهر و اطراف سینما حضور پیدا کرده و با نیروهای چپ رودرو شدند. اما به علت کمبود نیرو مسئول شعبه جوانان حزب حرکت ملی طی تماسی با مرکز آنکارا خواستار انتقال نیروهای کمکی شد.

از سوی دیگر عده‌ای از نیروهای حرکت ملی ترکیه و اعضای سازمان گرگ‌های خاکستری با حضور و تبلیغات در محله‌های سنی نشین ادعا کردند که شیعیان شهر در حال آمادگی برای حمله به اهل سنت می‌باشند، به این ترتیب موفق به بسیج نیرو گشته و زمینه ساز حمله به مردمان شهر شدند.

 

 

 

عاملان کشتار قهرمان مرعش نشان ملی گرایان ترک را بر مناظر عمومی شهر ترسیم می‌کردند.

در جریان این حملات خانه‌های متعلق به شیعیان به آتش کشيده شد و بسياری از دفاتر آن‌ها از جمله «انجمن آموزگاران ترکيه»، «انجمن ماموران پليس» و «حزب خلق جمهوری‌خواه» تخريب گردید. بر اساس آمارهای رسمی دولت ترکيه در اثر اين خشونت‌ها ۱۵۰ تن کشته شدند و تعداد بسیار بیشتری زخمی و مجروح گشتند. همچنین بيش از 300 خانه و محل تجاری متعلق به شیعیان ويران شد. نقطه اوج کشتارها روز 23 دسامبر سال 1978 بود. با این وجود وزارت داخله دولت وقت ترکیه در بیانیه‌ای شیعیان را مسبب اصلی خشونت‌ها اعلام کرد!


عامل اصلی این کشتار هواداران حزب حرکت ملی (MHP) و اعضای سازمان تروریستی و ترک گرا موسوم به «گرگ‌های خاکستری» بودند که در طی چند روز کشتار و جنایت و در غیاب نیروهای امنیتی تعداد بسیار زیادی از شیعیان شهر قهرمان مرعش را مورد کشتار قرار داده و تعداد بیشتری را زخمی و مجروح کردند.
بعدها تعدادی از عاملین این کشتار محاکمه شدند و به حبس‌های کوتاه مدت محکوم گشتند. این درحالیست که 70 تن از اصلی‌ترین رهبران این کشتار به ادعای پلیس متواری گردیده و هرگز یافت نشدند!

«محسن یازیجی اغلو» از رهبران وقت حزب حرکت ملی نقش بسزایی در کشتار شیعیان قهرمان مرعش داشت. وی بعد از کودتای 1980 چند سالی در زندان بود اما بعد از آزادی از این حزب استعفاء داد و حزب کوچکی بنام اتحاد بزرگ را تشکیل داد که دارای گرایش‌های تند سُنی-ترکی بود. از بازی روزگار بود که بالگرد حامل وی در سال 2011 در اطراف شهر قهرمان مرعش سقوط کرد و بر اثر سقوط بالگرد در کوه‌های مملو از برف و در اثر یخ زدگی به شکل فجیعی جان سپرد.

در دسامبر سال 2012 تعداد زیادی از شهروندان قهرمان مرعش سعی در برپایی مراسم یادبود کشته شدگان کشتار سال 1978 را داشتند که توسط پلس ضد شورش و نیروهای امنیتی از این امر جلوگیری شد.

 

 

       نگارخانه :


اجساد قربیان کشتار قهرمان مرعش

اجساد قربیان کشتار قهرمان مرعش
   

 
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز مطالعات آذربایجان می باشد
    Copyright 2015 www.azerbaijanstudiescenter.org