پرونده های برگزیده
انتخاب زبان
  • Azərbaycani
  • English
  • Türkçe
  • فارسی

کوه سبلان


فهرست

 نام
 آب و هوا
 جاذبه‌های گردشگری
 صعود به قله
 نگارخانه

 

 

کوه سبلان در 35 کیلومتری غرب شهر اردبیل و 25 کیلومتری جنوب‌شرقی مشگین شهر در استان اردبیل واقع گردیده است. این کوه دارای سه قله است که بلندترین آنها سلطان با 4811 متر سومین قله مرتفع ایران و مرتفع‌ترین نقطه آذربایجان به شمار می‌آید. هرم و کسری دو قله دیگر کوه سبلان هستند.
بر فراز قله مخروطی شکل و زیبای سبلان دریاچه‌ای وجود دارد. این دریاچه قله سبلان را به یکی از خاص‌ترین قلل مرتفع ایران و جهان تبدیل کرده است.
کوه سبلان و ارتفاعات اطراف آن تقریبا در همه فصول سال پوشیده از برف است و آب حاصل از ذوب برف‌ها بخش عمده‌ای از آب‌های حوضه آبریز رودخانه ارس و دریاچه ارومیه را تشکیل می‌دهد. 

کوه سبلان بر اساس باورهای عمومی محل بعث حضرت زرتشت است، از اینرو این کوه نزد عشایر و مردمان محلی مکانی بسیاری مقدس بوده تا جایی که به آن سوگند یاد می‌کنند.


قله سبلان به شماره ۱۹۴۹۶/۱۲ در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده و مالیکت آن از ارتفاع بالای 3600 متر در مساحتی به وسعت 6200 هکتار در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست ایران است.

 

شناسنامه

نمایی از قله سبلان


 نام: کوه سبلان
 کشور: ایران
 استان: اردبیل
 شهر: اردبیل
 مرتفع‌ترین قله: سلطان
 ارتفاع بلندترین قله : 4811 متر (سومین قله مرتفع ایران)
 گونه: آتشفشانی (غیر فعال)
 آخرین فوران: نامشخص
 

 

       نام
نام سبلان در زبان‌ها، گویش‌ها و لهجه‌های مختلف منطقه با اشکال مختلف تلفظ می‌شود. مردمان محلی نام این کوه را به صورت ساوالان و سَوَلون تلفظ می‌کنند.
نظریه دقیق و قابل اعتمادی در مورد نام «سبلان» ارائه نشده است اما شکل تالشی این نام به صورت «سَوَلون» احتمالا به معنای «آشیانه برف» است. همچنین در دیگر شاخه‌های زبان پهلوی (که روزگاری زبان رایج در منطقه بوده است) واژه «سَهولان» معنای «یخبندان» می‌دهد که با توجه به شرایط طبیعی کوه سبلان بی ارتباط با این کوه به نظر نمی‌رسد.
با این وجود هیچ یک از این فرضیات مطرح شده در مورد نام سبلان ریشه علمی نداشته و تنها حدس و گمان پژوهشگران می‌باشد.

 

       آب و هوا
 کوه سبلان تا اواخر بهار دارای آب و هوای زمستانی و شدیدا طوفانی است.
از ماه خرداد (که آغاز فصل کوهنوری در سبلان محسوب می‌شود) هوا از پایداری نسبی برخوردار است. این پایداری تا اواخر شهریور ماه ادامه دارد.
با آغاز فصل پاییز هوای سبلان زمستانی شده و در منطقه طوفان‌های شدید و بارش سنگین برف اتفاق می‌افتد. زمستان سرد و سخت سبلان تا اواخر بهار ادامه دارد.

 

       جاذبه‌های گردشگری 
کوه سبلان علاوه بر آب و هوای دل انگیز، طبیعت مطبوع، چمنزارها و مراتع دیدنی، چشمه‌های آب سرد و گرم، رودخانه‌ها، گیاهان دارویی و گلزارهای وسیع  دارای جاذبه‌های دیگر گردشگری است که از آن جمله می‌توان به دریاچه طبیعی در بلندترین قله سبلان اشاره کرد. از دیگر جاذبه‌های این کوه، سنگ معروف به «سنگ عقاب» است که  در جبهه غربی جانپناه قله سلطان قرار دارد. این تخته سنگ بزرگ به شکل عقابی است که  نشسته و سر را به سوی شرق چرخانده است. چشمه‌های آبگرم متعدد، عشایر منطقه و عسل طبیعی معروف سبلان همه و همه این کوه زیبا را به مقصد مهمی برای گردشگران تبدیل کرده است.
همچنین نزدیکی کوه سبلان به مجتمع گردشگری نور سبلان (از بزرگترین مجمتع‌های تفریحی خاورمیانه)، منطقه باستانی شَهَر یئری، پیست اسکی آلوارس و بسیاری دیگر از آثار تاریخی و طبیعی بر اهمیت گردشگری این منطقه افزوده است.
 

سنگ عقاب از نمادهای سبلان

 

       صعود به قله 
سه مسیر اصلی برای صعود به قله سبلان وجود دارد.

1- مسیر شمال‌شرقی: رایج‌ترین مسیر برای صعود به کوه سبلان مسیر شمال شرقی یا پناهگاه سبلان است.
این مسیر از آبگرم شابیل واقع در جنوب شهر لاهرود در جاده اردبیل به مشکین‌شهر آغاز می‌شود و برای کوهنوردان مبتدی بهترین مسیر به حساب می‌آید. وجود راه اتومبیل رو تا پناهگاه سبب شده است که اغلب کوهنوردان نا آشنا به محل، به راحتی خود را به پناهگاه برسانند. این پناهگاه در ارتفاع 3700 متری واقع گردیده است. مسیر پناهگاه تا قله سبلان کاملا پاکوب و مشخص است و در بیشتر قسمت‌های مسیر پرچم‌های راهنما نیز وجود دارد. برای صعود به قله از این مسیر، پس از خروج از پناهگاه با عبور از شیب‌های تند سنگلاخی در محل موسوم به سنگ محراب با شیبی ملایم به قله سبلان و دریاچه زیبا و با شکوه آن می‌رسید.
 

پناهگاه و حسینیه کوه سبلان (مسیر شمال شرقی)

 

مسیر آبگرم قوتورسویی، مسیر دیگری برای رسیدن به پناهگاه سبلان است که بسیار زیباتر و خلوت‌تر از مسیر شابیل می‌باشد. قبل از رسیدن به قوتورسویی هنگامی که جاده به طرف شمال پیچیده و از سبلان دور می‌شود، باید از اتومبیل پیاده و وارد دره قوتورسویی شد و در مسیر جنوب به طرف سبلان حرکت کرد. این دره علاوه بر سرسبزی فراوان، دارای یک آبشار بسیار زیبا و یک چشمه پرآب گوگردی می‌باشد که برخلاف قوتورسویی آب این چشمه سرد بوده و در نوع خود جالب توجه است. پس ازحدود نیم ساعت پیاده روی در داخل دره به چشمه کوچکی خواهید رسید که در طرف راست رودخانه قرار دارد. دراین نقطه باید در جهت غرب از دره خارج شوید و از چند سربالایی عبور کرده و به سمت چپ قله حرکت کنید تا پناهگاه رویت شود. این مسیر (از قوتورسویی تا پناهگاه) به حدود چهار الی پنج ساعت پیاده روی نیاز خواهد داشت. از پناهگاه تا قله بسته به سرعت حرکت حدودا به چهار الی پنج ساعت کوهپیمایی نیاز است.

2- مسیر غربی: مسیر غربی صعود به قله سبلان، موسوم به مسیر رضوان دره، فوق‌العاده زیبا است. برای رسیدن به رضوان دره باید از روستای کوهستانی موییل گذشته و در جاده زمین گرمایی ادامه مسیر داد. در مسیر باید از کنار برکه‌ای موسوم به قوردلی عبور کرد. این منطقه یکی از دیدنی‌ترین مناطق سبلان می‌باشد. در جنوب این برکه زیبا قلل هرم و کسری قرار دارند و در روبرو قله سلطان، قد علم کرده است. در دره‌ای که بین کسری و هرم قرار دارد ادامه مسیر می‌دهیم. این دره به هرم چال معروف است و ادامه آن به یخچال عظیم هرم منتهی می‌شود. برای رسیدن به جانپناه سبلان باید از جهت جنوب از این دره خارج شده و وارد دره دیگری موسوم به آیی یاتاقی شد. ادامه مسیر به جانپناه ختم می‌شود. از پناهگاه تا قله بسته به سرعت حرکت چهار الی پنج ساعت کوهپیمایی نیاز خواهد بود.

3- مسیر جنوبی: مسیر جنوبی سخت‌ترین راه صعود به قله سبلان بوده و از سنگ‌های بزرگ تشکیل شده است. پیست اسکی آلوارس مبدا صعود از مسیر جنوبی می‌باشد. پیست اسکی آلوارس در حدود 30 کیلومتری غرب سرعین واقع گردیده و راه آن آسفالت است. تقریبا 200 الی 300 متر مانده به پیست اسکی آلوارس در سمت چپ، راه شوسه‌ی عشایر به چشم می‌خورد، که در امتداد کوه بالا رفته است. عبور از این مسیر تا محل چای گوزی که اولین چادر عشایرنشین در آنجا قرار دارد، به حدودا 2 ساعت پیاده روی نیاز دارد. در مسیر جنوبی هیچ پناهگاه یا جان پناهی وجود ندارد و برنامه صعود باید طوری تنظیم شود که بتوان شب را در کنار چادرهای عشایر سپری نمود.
از کنار چای گوزی مسیر اصلی صعود شروع می‌شود که دو مسیر جهت رسیدن به قله وجود دارد، مسیر اول از منطقه قره مسجد می‌گذرد و بیشتر صعودها از این مسیر می‌باشد و تا قله بسته به سرعت حرکت 5 الی 6 ساعت کوهپیمایی نیاز خواهد بود. راه مسیر دوم که با شماره 6 مشخص شده است به مراتب دشوارتر بوده و کمتر کسی این مسیر را جهت صعود انتخاب می‌کند.

 

        نگارخانه


دریاچه یخ زده قله سبلان

دریاچه قله سبلان

موقعیت جغرافیایی سبلان

مسیر دسترسی

 
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز مطالعات آذربایجان می باشد
    Copyright 2015 www.azerbaijanstudiescenter.org