پرونده های برگزیده
انتخاب زبان
  • Azərbaycani
  • English
  • Türkçe
  • فارسی

منافع الحیوان


کتاب «منافع الحیوان» اثر «عبدالهادی بن محمد بن محمود بن ابراهیم المراغی» یکی از قدیمی‌ترین کتب مصور موجود به زبان فارسی است که در پایان قرن هفتم هجری قمری (مصادف با پایان قرن سیزدهم میلادی) در شهر مراغه و جهت ارائه به دربار ایلخانی تهیه گردیده است.

اصل این کتاب به قلم «ابو سعید بختیشوع» در حدود سال 330 هجری به دستور خلیفه المتقی و به زبان عربی به رشته تحریر در آمد. این اثر در اواخر قرن هفتم هجری، همزمان با سال‌های سلطنت غازان خان (694 تا 703 هجری قمری) به همت «عبدالهادی مراغه‌ای» در قالب کتابی تحت عنوان «منافع الحیوان» از عربی به فارسی ترجمه گردیده و توسط هنرمندانی گمنام نگارگری شده است.

منافع الحیوان مشتمل بر 94 تصویر بوده و موضوع آن آشنایی با ویژگی‌های طبیعی و منافع و خواص انسان‌ها‌، چهارپایان، پرندگان، خزندگان، ماهی و حشرات است. این کتاب یکی از قدیمی‌ترین آثار مصور به زبان فارسی می‌باشد که امروزه به دست ما رسیده است.

یکی از مهم‌ترین نسخ موجود از این کتاب در موزه مورگان شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا، با شماره ثبت M.500 نگهداری می‌شود. برگ‌هایی از این نسخه نیز به صورت پراکنده در دیگر موزه‌های جهان موجود است.

منافع الحیوان علاوه بر اینکه یکی از قدیمی‌ترین کتب مصور به زبان فارسی است، در تاریخ هنر و نگارگری ایران نیز از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

 
شناسنامه کتاب

برگی از کتاب منافع الحیوان

 نام کتاب:‌ منافع الحیوان
 نویسنده: عبدالهادی بن محمد بن محمود بن ابراهیم المراغی
 سال نگارش: بین 694 تا 703 هجری قمری

 زبان: فارسی


 نگارخانه :

به نام ایزد بخشاینده بخشایشگر
برگ نخست کتاب منافع الحیوان

مقاله اول اندر منافع مرد و زن
برگی از کتاب منافع الحیوان

صورت قوچ کوهی
برگی از کتاب منافع الحیوان

اندر صورت خارپشت
برگی از کتاب منافع الحیوان

 

 


منابع :
1- کتاب «منافع الحیوان»، موزه مورگان نیویورککلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز مطالعات آذربایجان می باشد
    Copyright 2015 www.azerbaijanstudiescenter.org