پرونده های برگزیده
انتخاب زبان
  • Azərbaycani
  • English
  • Türkçe
  • فارسی

مزار شهدای شهریور 1320 در جلفا


با شروع جنگ جهانی دوم، ایران در این مناقشه جهانی اعلام بی طرفی کرد. اما با توجه به مرزهای گسترده ایران و برخورداری ایران از موقعیت ویژه جغرافیایی و همجواری با اتحاد جماهیر شوروی و همچنین نزدیکی حاکمان وقت ایران با سیاست‌های ناسیونالیستی آلمان نازی، این بی طرفی زیاد دوام نیاورد و متفقین اقدام به اشغال ایران کردند.
در تاریخ 3 شهریور 1320 خورشیدی ارتش شوروی از شمال و ارتش بریتانیا از جنوب وارد خاک ایران شدند. دراین هنگام سه مرزبان ژاندارمری ایران به نام‌های «شهید سرجوخه ملک محمدی»، «شهید محمد راثی هاشمی» و «شهید عبدالله شهریاری» وظیفه حفاظت از مرز جلفا را بر عهده داشتند.
هنگامی که ارتش شوروی به مرز جلفا می‌رسد، مقاومت حماسی سه مرزبان ایرانی آغاز می‌گردد. این مرزبانان با اشراف بر پل فلزی جلفا که عملا تنهاترین و بهترین راه عبور ارتش شوروی از رودخانه خروشان ارس بود، تا دو روز در برابر لشکر عظیم و تا بن دندان مسلح شوروی مقاومت کردند.
 

نمایی از مزار شهدای شهریور 1320 در جلفا


به دلیل آنکه ارتش شوروی برای گذشتن از رودخانه ارس ناچار به عبور از پل فلزی بود، لذا امکان بمباران مواضع مرزبانان ایرانی با توپخانه سنگین وجود نداشت. به همین دلیل ارتش شوروی به مدت دو روز در برابر سه مرزبان ایرانی زمین گیر شد. سرانجام در روز سوم و با شهادت سه مرزبان ایرانی مسیر عبور از پل باز شد و لشکر شوروی وارد خاک ایران گردید.
دفاع قهرمانانه و حماسی این مرزبانان چنان موجب بهت و حیرت فرماندهان ارتش شوروی شد که دستور دادند پیکر آن‌ها را در همان محل با احترام کامل و با تشریفات نظامی به خاک بسپارند.

امروزه مزار این سه شهید در جوار پل فلزی جلفا، محل زیارت و بازدید مسافران است.

 

 

       نام و مشخصات شهدای شهریور 1320 در جلفا

شهید سرجوخه ملک محمدی - فرمانده

شهید عبدالله شهریاری - فرزند حیدر - سرباز

شهید سید محمد راثی هاشمی - فرزند میر جعفر - سرباز

 

 

      نگارخانه


مزار ژاندارم شهید سرجوخه ملک محمدی

مزار ژاندارم شهید عبدالله شهریاری

مزار ژاندارم شهید محمد راثی هاشمی


نمایی از مزار شهدای شهریور 1320 در کنار پل فلزی جلفا

 


حضور مردم بر سر مزار شهید ملک محمدی
 
 
 

 
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز مطالعات آذربایجان می باشد
    Copyright 2015 www.azerbaijanstudiescenter.org