پرونده های برگزیده
انتخاب زبان
  • Azərbaycani
  • English
  • Türkçe
  • فارسی

فریاد (نشریه)


فریاد ، عنوان نشریه‌ای است که در سالهای پر تلاطم مشروطه توسط زنده یاد حبیب الله آقازاده و با نویسندگی و سردبیری زنده یاد محمود غنی‌زاده و به همت جمعی دیگر از فرهیختگان و مشروطه خواهان در ارومیه منتشر می‌گردید. دفتر این نشریه در «ارومیه ، سرای حاجی ابراهیم» واقع بود.
نشریه فریاد اغلب در چهار صفحه (2 برگ) ، در اندازه‌های 20*32 سانتری متری و در 23 شماره به مدت نه ماه از تاریخ 21 فوریه 1907 (1 اسفند 1285 خورشیدی) تا 28 نوامبر 1907 (6 آذر 1286 خورشیدی) به چاپ می رسید و در این مدت علاوه بر ارومیه و برخی از دیگر شهرهای ایران ، در کشورهای روسیه تزاری ، عثمانی و برخی کشورهای اروپایی نیز توزیع می شد.

شماره نخست این نشریه با این آیه از قرآن و اینچنین آغاز شد:
رب اشرح لی صدری و سرلی امری و احلل عقده من لسانی یفقهو قولی
پاک یزدانا
بخشنده خداوند
مهربانا
مدد...

شماره نخست با «نیایش فریاد» آغاز گردیده و در آن از خداوند طلب یاری شد تا گردانندگان نشریه فریاد بتوانند در مسیر سعادت و اصلاح ملت و مملکت و در راه رضای خدا گام بردارند و در مسیر گذر از تاریکی و خدمت به مملکت ثابت قدمت باشند و دچار انحراف ، اغراض شخصی و تملق و ریا نشوند. سپس در مقاله ای با عنوان «مسلک فریاد» به شرح کامل سیاست ها و مرام و اهداف نشریه پرداخته و در ادامه با چند مقاله در توصیف نشریه فریاد و شرح اوضاع مملکت و در نهایت با درج خبری از انتخاب شدن آقای میرزا محمود سلماسی با 299 رای به وکالت مجلس شورای ملی به پایان می رسد.

قالب کلی نشریه در شماره‌های بعدی نیز بیان اوضاع مملکت ، نشر اخبار و حوادث ، بیان نیازهای شهر ارومیه و انعکاس نامه‌های خوانندگان نشریه از شهرهای مختلف ایران است. یکی از ویژگی‌های نشریه فریاد این است که در سربرگ هر شماره از آن یک بیت شعر با مضامین ملی و آزادی خواهانه درج می شد. نشریه فریاد مانند دیگر جراید آن دوره سرشار از حس ملی‌گرا بوده و نشانه‌هایی از ایران‌دوستی در همه شماره‌ها و در سطر سطر همه صفحات آن به چشم می‌خورد. این نشریه که نخستین نشریه محلی ارومیه نیز به حساب می‌آید ، منبع تاریخی بسیار ارزنده‌ای از وقایع آن روزهای ایران به ویژه ارومیه است و در مواردی مانند حمایت عثمانی از عشایر یاغی غرب آذربایجان و حمله مشترک قوای عثمانی و عشایر یاغی به حاشیه شهر ارومیه در سال 1286 خورشیدی یکی از بهترین و مهمترین منابع دست اول تاریخی به حساب می‌آید.
آنگونه که در سربرگ نشریه نیز درج گردیده است ، نشریه فریاد هفته نامه بوده و هر شنبه چاپ و یکشنبه توزیع می‌گردیده است اما مسئولان نشریه با توجه به مشکلات موجود ، از جمله فقدان چاپخانه مخصوص نشریه فریاد (که در پایان شماره اول به آن اشاره شده است) ، چندان به این ترتیب پایبند نبوده و نشریه بعضا با فواصل زمانی مختلف منتشر می شد.
نشریه فریاد در چاپخانه میسیونرهای آمریکایی و با چاپ سربی به طبع می رسید.
 

مشخصات

صفحه اول از شماره نخست نشریه فریاد


 عنوان : روزنامه فریاد
 مدیر مسئول : حبیب الله آقازاده
 سردبیر (منشی) : محمود غنی زاده
 مدیر داخلی (ناظم) : عبدالعلی حریری
 آدرس : ارومیه , سرای حاجی ابراهیم , اداره فریاد
 تعداد صفحات : 4 صفحه (2 برگ)
 زبان : فارسی
 شمارگان : 23 شماره
 نوع چاپ : سربی
 چاپخانه : چاپخانه آمریکایی
 محل توزیع : ایران , روسیه , ترکیه , اروپا

 تاریخ نشر : 21 فوریه 1907 (زمستان 1285 خورشیدی)
                   تا
                   28 نوامبر 1907 (پاییز 1286 خورشیدی)

 
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز مطالعات آذربایجان می باشد
    Copyright 2015 www.azerbaijanstudiescenter.org