پرونده های برگزیده
انتخاب زبان
  • Azərbaycani
  • English
  • Türkçe
  • فارسی

مقبره الشعرا


مقبره الشعرا از گورستان های تاریخی شهر تبریز است که در ضلع شرقی بقعه سید حمزه و مقبره قائم مقام و ملا باشی در محله سرخاب این شهر قرار دارد و در طول تاریخ (از قرن پنجم هجری) مدفن بیش از 400 تن از ادیبان , شاعران , عارفان و فرهیختگان از سرتاسر ایران بوده است.

حکیم اسدی طوسی و قطران تبریزی از نخستین شخصیت ها و مشاهیر مدفون در مقبره الشعرا در قرن پنجم هجری می باشند و آخرین شخصیت مدفون در این مقبره استاد شهریار است.

 

قدیمی ترین اشارات تاریخی به مقبره الشعرا به قرن هشتم هجری باز می گردد. در قدیمی ترین مورد حمدالله مستوفی قزوینی در کتاب «تاریخ گزیده» (تالیف 730 هجری) و در کتاب «نزهه القلوب» (تالیف 740 هجری) به مقبره الشعرا اشاره کرده است. مستوفی در کتاب نزهه القلوب در توضیح شهر تبریز و در بیان گورستان های این شهر اینگونه می نویسد :

 

 

نمایی از مقبره الشعرا

«در آنجا مقابر به چند موضع متفرق است چون سرخاب و جرانداب و كجيل و شام و وليان كوه و سياران و غير ذلك و در اين مقابر مزارات متبركه بسيار است مثل فقيه زاهد و امام جعده و ابراهيم كواهان و بابا فرج و بابا حسن خواجه ضیاء الدين و كمالينى و بالينى تبريزى و حسن بلغارى و شيخ نور الدين سمارستانى و در مقبره الشعرا بسرخاب انورى و خاقانى و ظهيرالدين فاريابى و شمس الدين سجاسى و فلكى شيروانى و ديگر شعرا و بديه كجوجان مزار خواجه محمد كجوجانى است و بديه شاداباد پير شيروان و اكابر بسيارست و از صحابه رسول صلعم به كوه سهند مزار اسفسالار اسامة بن شريك و بر كنار سراورود مزار ابو المحجن كرد و بمقبره سردرود مزار قيس و در باويل رود مزار عجل برادر حمزه و بمقبره سرخاب مزار امیه بن عمرو بن اميه و مزارات اكابر در شهر و ولايات بسيار است و ذكر تمامت ملالت افزايد.»

 

مقبره الشعرا در طول تاریخ با اسامی مختلف دیگری چون «حظیره الشعرا» , «حظیره القضاه» و «قبرستان سرخاب» نامیده شده است. با گذشت ایام و با وقوع حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله خصوصا زلزله های سالهای 1193 و 1194 هجری در شهر تبریز , مقبره الشعرا متروک گردید و دچار تخریب فراوان شد و شکل ظاهری آن از بین رفت. اما با توجه به اهمیت و جایگاه تاریخی و فرهنگی این گورستان در شهریور 1350 خورشیدی فراخوانی برای مسابقه طراحی بنای یادبود مقبره الشعرا توسط روزنامه های اطلاعات و کیهان و مجله یغما برگزار شد. پس از چندی طرح «غلام رضا فرزانمهر» برگزیده شد و مدتی بعد عملیات احداث بنای یادبود آغاز گردید. بنای یادبود مقبره الشعرا هم اکنون از مهمترین نمادهای ایران و از اصلی ترین سمبل های شهر تبریز شناخته می شود.

 

       برخی از مشاهیر مدفون در وادی رحمت (به ترتیب حروف الفبا) :

(این بخش در دست تکمیل است)
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز مطالعات آذربایجان می باشد
    Copyright 2015 www.azerbaijanstudiescenter.org