پرونده های برگزیده
انتخاب زبان
  • Azərbaycani
  • English
  • Türkçe
  • فارسی

نامه تیمور لنگ گورکانی به شارل ششم پادشاه فرانسه


نامه «تیمور لنگ گورکانی» به «شارل ششم پادشاه فرانسه» ازقدیمی ترین آثار تاریخی موجود از نامه نگاری فرمانروایان ایرانی با پادشاهان اروپایی است.
محتوای این نامه حاکی از درخواست تیمور لنگ از پادشاه فرانسه برای افزایش روابط تجاری و بازرگانی میان طرفین است.

پیش از نگارش این نامه , پیامهایی از جانب دربار فرانسه به تیمور لنگ فرستاده شد , در محرم سال 805 هجری قمری و تنها چند روز پس از شکست تاریخی عثمانی‌ها و اسارت سلطان بایزید در نبرد آنکارا , این نامه در پاسخ به پیامهای دربار فرانسه توسط تیمور لنگ نگاشته شده است.
نامه ایمور لنگ به شارل ششم یکی از قدیمی ترین نامه‌های مهردار از فرمانرویان ایرانی شناخته می شود. نامه لحنی دوستانه دارد ولی پر از غلط‌های نوشتاری است.
از متن نامه اینگونه بر می آید که نامه شارل ششم به تیمور لنگ توسط «فری فرنسکس» به دربار ایران فرستاده شده و نامه تیمور لنگ به شارل ششم توسط «فری جوان مارحسیا» به دربار فرانسه ارسال گردیده است. فری جوآن مارحسیا مطران , معروف به جان دوم ,  کشیش بزرگ منطقه سلطانیه  از اهالی ایتالیا  و از معتقدان به فرقه فرانسیسکن بود. او به عنوان سفیر ایران به انگلستان و جنووا نیز اعزام شده بود.
اصل این نامه به شماره J.937 در خزانه اسناد رسمی در پاریس نگهداری میشود.
متن نامه تیمور لنگ به شارل ششم نخستین بار توسط سیلوستر دوساسی (شرق شناس نامدار فرانسوی) به همراه ترجمه به لاتین و توضیحات مشروح و جامع در صفحات 470تا522 , جلد ششم , تذکره آکادمی فرانسه , در سال 1822 میلادی به چاپ رسیده است.
 
مشخصات

نام تیمور لنگ به شارل ششم

 عنوان : نامه تیمور لنگ به شارل ششم
 فرستنده : تیمور لنگ گورکانی
 گیرنده : شارل ششم پادشاه فرانسه
 قاصد : فری جوان مارحسیا
 موضوع : افزایش روابط تجاری و بازرگانی
 زبان : فارسی
 تاریخ نگارش : محرم 805 قمری

       متن نامه

امیر کبیر تمر کوران زید عمره
ملک ری دفرنسا
صد هزار سلام و آرزومندی ازین محب خود
قبول فرماید با جهان ارزمندی بسیار بعد از تبلیغ ادعیه رای عالی آن امیر کبیر را نموده می‌شود که که فری فرنسکس تعلیم ده بدین طرف رسید و مکاتب ملکان را آورد و نیک نامی و عظمت و بزرکوری آن امیرکبیر را عرضه کرد عظیم شادمان شدیم و نیز تقریر کرد که با لشکر انبوه روانه شد بیاری باری تعالی و دشمنان ما را و شما را قهر و زبون کرد من بعد فری جوان مارحسیا سلطانیة به خدمت فرستاده شد وی بخدمت تقریر کند هر چه واقع شد اکنون توقع از آن امیر کبیر داریم دائماً مکاتیب همایون فرستاده شود و سلامتی آن امیر کبیر باز نماید تا تسلی خاطر حاصل آید دیگر می‌باید که بازرگانان شما را بدین طرف فرستاده شود که اینجایگه ایشانرا معزز و مکرم سازیم و نیز بازرگانان ما بدان طرف رجوع سازند ایشانرا نیز معزز و مکرم سازند و بر ایشان کسی زور و زیادتی نکند زیرا دنیا ببازرگانان آبادانست زیادت چه ابرام نمایم دولت باد در کامرانی بسیار سال و السلام تحریر فی غرة محرم المکرم سنة خمسة و ثمانمایه الهجریة [مُهر تیمور]

 

        نگارخانه


    تیمور لنگ (سمت راست) , شارل ششم (سمت چپ)


  اصل نامه


نامه بازسازی شده

 
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز مطالعات آذربایجان می باشد
    Copyright 2015 www.azerbaijanstudiescenter.org