پرونده های برگزیده
انتخاب زبان
  • Azərbaycani
  • English
  • Türkçe
  • فارسی

کاظم داشی


کاظم داشی , صخره ای طبیعی در 70 کیلومتری شمال ارومیه واقع در ساحل دریاچه ارومیه است.
نام تاریخی این صخره در اصل قالا داشی (سنگ قلعه) بوده و با نام قیرخلار قالاسی (قلعه چهل نفر) نیز شناخته شده است. از اوایل قرن بیستم میلادی با اشغال بخشهایی از آذربایجان توسط ارتش روسیه , کاظم خان قوشچی با همراهی عده ای از جوانان و مبارزان منطقه اقدام به مقاومت در برابر متجاوزین و مبارزه با نیروهای اشغال گر نموده و به قیرخلار قالاسی پناه میبرد. از آن زمان تا کنون این صخره با نام این سردار شناخته شده و «کاظم داشی» نامیده میشود.

این صخره به علت موقعیت خاص جغرافیایی , مسیر صعب العبور , پرتگاه های مخوف و برتری ژئوپلوتیک در طول تاریخ خصوصا در زمان جنگ و نا آرامی همواره مورد استفاده مردمان منطقه قرار گرفته است از اینرو بر اساس کاوشهای باستان شناسی قدمت آثار تاریخی به دست آمده در این صخره به هزاره اول پیش از میلاد باز میگردد. به روایت  کهن سالان منطقه گویا در سالهای دور چهل نفر از اهالی از دست حاکمان ظالم گریخته و در صخره پناه میگیرند. از آن پس و تا پیش از حضور کاظم خان این صخره با عنوان قیرخلار قالاسی (قلعه چهل نفر) و قالا داشی (قلعه سنگی) نامیده می شد. از اوایل قرن بیستم کاظم خان با پناه بردن به صخره به مقاومت و مبارزه با اشغالگران روس و دفاع از مردم منطقه میپردازد. مبارزات کاظم خان تا سالها پس از خروج روسها در ناآرامی های داخلی و قائیله جیلوها ادامه داشته است.

معروف است که هلاکوخان مغول اموال قیمتی و خزائن نفیس خود را در این قلعه پنهان نموده بود و حتی خود هلاکوخان نیز در این قلعه مدفون گردیده است. به نوشته یکی از شاهدان عینی (ملا اسماعیل سپهر) در زمان جنگ جهانی یکم سربازان روس پس از کاوش در صخره بارهایی را سوار بر چهارپایان کرده و به روسیه برده‌اند. در این قلعه بدستور کاظم خان قوشچی ساختمان ها و تاسیساتی جهت سکونت کاظم خان و یارانش و همچنین تولید و انبار تجهیزات نظامی ساخته شده است.
 

مشخصات

نمایی از کاظم داشی


 عنوان : کاظم داشی
 کشور : ایران
 استان : آذربایجان غربی
 شهرستان : ارومیه
 قدمت : هزاره اول پیش از میلاد
صخره کاظم داشی در شرایط طبیعی دریاچه ارومیه مانند یک شبه جزیره است و راه باریکی برای رسیدن به آن وجود دارد که در دوران پر آبی دریاچه و بالا آمدن سطح دریا این مسیر باریک نیز به زیر آب رفته و صخره تبدیل به جزیره میشود و تنها با قایق میتوان به آن وارد شد. در سالهای اخیر و با پایین آمدن سطح دریاچه ارومیه این صخره به صورت کامل به خشکی پیوسته و ساحل دریا با آن فاصله دارد.

این صخره طبیعی به شکل یک کلاه نظامی است. از شگفتی های طبیعت این است که صخره دیگری با شباهت حیرت انگیز و در اندازه کوچکتر در جوار کاظم داشی وجود دارد به طوری که از آن به عنوان قل دیگر کاظم داشی یاد میشود. سنگ نگاره خان تختی متعلق به دوران ساسانیان از جمله آثار مهم تاریخی منطقه است که در فاصله کمی از کاظم داشی قرار دارد.

 

        نگارخانه


    نمایی از کاظمی داشی و قل دیگرش


  تنها معبر موجود برای دسترسی به قلعه
در صورت قطع این راه ارتباطی ورود به قلعه غیر ممکن میشود.


مسیر دسترسی به کاظم داشی
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز مطالعات آذربایجان می باشد
    Copyright 2015 www.azerbaijanstudiescenter.org