پرونده های برگزیده
انتخاب زبان
  • Azərbaycani
  • English
  • Türkçe
  • فارسی

جمهوری تالش مغان


جمهوری تالش مغان یک حکومت خودمختار بود که به رهبری علی اکرم همت زاده در جنوب خاوری کشور جمهوری آذربایجان تشکیل گردید و تمام سرزمین های جنوبی رودخانه ارس تا مرز ایران , از جمله شهرهای آستارا , لریک , لنکران , ماساللی , یاردیملی , جلیل‌آباد و بیله‌سوار را شامل می شد. پایتخت این جمهوری شهر لنکران و زبان رسمی آن تالشی بود.

پس از سرنگونی اتحاد جماهیر شوروی , جمهوری های نوظهور زیادی در قلمرو این کشور شکل گرفتند. کشور جمهوری آذربایجان از جمله این کشورهای نوظهور در منطقه قفقاز بود که علاوه بر جنگ با جمهوری ارمنستان بر سر قره باغ , از بحران شدید اقتصادی و سیاسی داخلی نیز رنج می برد. از یکسو مردم بیش از پیش فقر , بیکاری و گرسنی را احساس میکردند و از سوی دیگر سیاسمتداران به فکر منازعات داخلی و کسب قدرت بودند و شرایط در جبهه های جنگ قره باغ نیز به شدت بحرانی بود. مجموعه این شرایط موجب افزایش نارضایتی عمومی شد و کشور جمهوری آذربایجان را بارها تا آستانه فروپاشی پیش برد.

در اوایل سال 1993 میلادی نا آرامی و اعتراض به شرایط موجود در جمهوری آذربایجان خصوصا در مناطق تالش نشین به اوج خود رسیده بود و مخالفت مردمی در منطقه تالش به مرکزیت شهر لنکران و بر علیه دولت مرکزی شکل گرفت. در 15 جون 1993 میلادی شورای شهر لنکران با برگزاری یک جلسه فوق العاده , از شهردار لنکران سلب اعتماد نموده و او را برکنار کرد و تمام اختیارات شهرداری به سرهنگ علی اکرم همت زاده واگذار گردید.
 

شناسنامه

موقعیت جغرافیایی و پرچم


 عنوان : جمهوری تالش مغان
 تاریخ تاسیس : 21 جون 1993
 انقراض : 23 آگوست 1993
 پایتخت : لنکران
 نوع حکومت : جمهوری
 زبان : تالشی
 دین : اسلام
 رئیس جمهور : علی اکرم همت زاده
 نخست وزیر : هلال محمداف
 رئیس مجلس : فخرالدین عباس اف

 

پس از به قدرت رسیدن علی اکرم همت زاده تحولات در منطقه تالش سرعت بیشتری پیدا کرد و چند روز بعد , در تاریخ 21 جون 1993 میلادی فرماندهی واحد 17 نظامی اطلاعیه ای خطاب به مردم صادر نمود و بر اساس آن اعلام کرد : «در اوضاع بحرانی کنونی که در نتیجه فقدان حکومت و هرج و مرج در کشور به وجود آمده است , واحد 17 نظامی در مقابل مردم احساس مسئولیت خود را درک کرده و تامین امنیت مردم مناطق آستارا , لنکران , لریک , یاردیلمی , ماسالی , جلیل‌آباد و بیله‌سوار را بر عهده خود گرفته و در این منطقه جمهوری خود مختار تالش-مغان را اعلام می‌کند.»
در پی اعلام رسمی جمهوری در منطقه تالش , تلاش ها برای برگزاری انتخابات مجلس آغاز گردید. مدتی بعد در تاریخ 17 آگوست 1993 با وجود موانع و مشکلات فراوان «انتخابات خلق جمهوری خودمختار تالش مغان» در هفت منطقه مذکور برگزار شد. در نتیجه این انتخابات از میان 250 کاندید تعداد 216 نماینده انتخاب شدند و مجلس با حضور این نمایندگان تشکیل یافت.
در نخستین جلسه مجلس , به اتفاق آرای نمایندگان ایجاد جمهوری خود مختار تالش مغان در قالب جمهوری آذربایجان به تصویب رسید.
در جلسه دوم , لایحه تدوین قانون اساسی جمهوری تالش مغان به تصویب رسید و «علی‌اکرم همت زاده» به عنوان رئیس جمهور موقت و «فخرالدین عباس اف» به عنوان رئیس مجلس خلق انتخاب شدند. همچنین ترتیب کار مجلس خلق و روز انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد و یک کمیسیون مامور تهیه و تدوین قانون اساسی گردید و نیز رنگ و نشان پرچم جمهوری خود مختار تالش مغان مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت.
با وجود تمام تلاش های صورت گرفته جمهوری تالش مغان دوام چندانی نیاورد. در تاریخ 23 آگوست 1993 میلادی نیروهای دولتی تهاجم گسترده ای را به سمت لنکران آغاز کردند. علی اکرم همت زاده با هدف جلوگیری از خونریزی , از درگیری مسلحانه خودداری نمود و به این ترتیب با اشغال لنکران و تصرف مراکز قدرت توسط نیروهای دولتی , جمهوری تالش مغان سرنگون شد. همه رهبران جمهوری تالش مغان از جمله علی اکرم همت زاده بازداشت شدند و تعداد بسیاری نیز متواری گشتند.
پس از ده سال و با فشارهای شورای اروپا بر دولت آذربایجان , علی اکرم همت زاده از زندان آزاد شد و از آن پس با دریافت پناهندگی سیاسی در هلند به سر می برد و به مبارزات سیاسی و فرهنگی خود ادامه می‌دهد.
هلال محمد اف (نخست وزیر) نیز در سال 2005 از مسکو به جمهوری آذربایجان بازگشت و به فعالیت های سیاسی و فرهنگی در ارتباط با مردم تالش پرداخت. او هم اکنون سردبیر نشریه «تولشی صدو» (صدای تالش) است و بارها در ارتباط با دفاع از حقوق مردم تالش بازداشت شده است.

 

       نگارخانه

علی اکرم همت زاده
 

هلال محمد اف
 

موقعیت جغرافیایی جمهوری تالش مغان
 

پرچم جمهوری تالش مغانکلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به مرکز مطالعات آذربایجان می باشد
    Copyright 2015 www.azerbaijanstudiescenter.org